با ۱۰ راهکار آرام کردن کودک آشنا شوید

مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان

با ۱۰ راهکار آرام کردن کودک آشنا شوید

۱۲ بازديد
 
5 / 5 ( 1 vote )

آرام کردن کودک دغدغه همیشگی پ و ما هایی است که تجربه کمی نوع برخورد صحیح کودک شان دارند. نوزادی مرحله ای از زندگی است که چهل روز اول زندگی را شامل میشود. بنا به دلایل و شرایط مختلف حالتی از آرامش تنش و بی قراری نوسان است. همین تغییر حالت های خلقی، والدین را نگران، سرگم و خسته مینماید و به دنل رو ش هایی برای آرام کردن کودک میروند. مراجعه به مراکز مشاوره کودک این موارد حتما توصیه میشود. وجود سهمی که پ خانواده از این شرایط بر دوش دارد اما ما اولین کسی است که معرض بیماری های روانی و مشکلات اعصاب ناشی از عدم کنترل ناموفق تسکین نوزاد قرار میگیرد، کمک و راهنمایی گرفتن از مشاوره خانواده میتوان حد زیادی از میزان تنش والدین کاست.

مشاوره آرام کردن کودکان

علاوه بر دوره رداری و تحمل سختی های ناشی از وضع حمل، تولد و به دنیا آوردن نوزاد نیز دنیایی از مسئوولیت ها و استرس را برای ما به عنوان اولین منبع تغذیه، امنیتی و عاطفی و تربیت کودک به ر می آورد. به همین دلیل نقش پ همراهی همسر برای کاستن از تنش های تربیت کودک مهم مینماید. لطبع وقتی خانومی امر فرزند داری از حمایت و پشتینی همسرش بر خوردار شد بهتر مسائل برخورد وآن ها را حل و فصل مینماید.

بین خانوم های شاغل هم موضوع نگهداری و سپردن کودک شان به یک فرد امن و مطمئن یا مهد کودک ها به وفور دیده میشود، از طرفی نگران عدم رسیدگی صحیح آن ها به نیاز های شیرخوار و کودک شان هستند. ما شدن نعمتی است که وقتی بر زنی ارزانی داشته میشود یک سری وظایف را نیز خود به همراه دارد که موظف به رعایت آن ها میشد، بنابراین کنار کمک گرفتن از سایر منابع حمایتی نگهداری و تربیت فرزند نقش مهم ما نید مورد بی توجهی و غفلت واقع شود.

مشکلات تولد کودک

همان طور که لا هم ذکر آن رفت یکی از سخت ترین و پر تنش ترین مراحل زندگی بعد از تولد، “دوره نوزادی” و قبل از زن آموزی کودک است زیرا برای خواست هر نیازی به یک سری مکانیزم های ساده چون گریه، خنده، واکنش های زبی مجهز میشد که عدم فهم صحیح والدین از این نشانه ها و پاسخ های رفری خاص کودک میتواند به اشته سرآغاز مشکلاتی برای والدین و فرزند شان شد. این مقاله ما اصلی ترین مکانیزم یعنی بی قراری و گریه و معنایی که پشت آن ها پنهان است میپردازیم. امیدواریم والدین به ویژه ماان عزیز خواندن این مقاله روند تربیتی و ارضای نیاز های دلبند شان تغییرات لازم را به عمل آوردند و راه صحیح را پیش گیرند.

 

علت بی قراری نوزاد

علت بی قراری نوزاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عوامل زیر توجه کنید:

 • گرسنگی:

معمول ترین علت بی قراری نوزاد که همه به آن اگاه هستند گرسنگی و عدم رفع نیاز نوزاد به تغذیه مناسب است. منظور از تغذیه ست به کمیت و کیفیت شیرما یا شیر خشک، عدم رعایت زمان ارائه شیر، بی توجهی به مکان مناسب و شیوه ست گرفتن نوزاد هنگام شیر دهی میشد.

 • تعویض کودک:

مای که توجه به خراب کاری نوزادش او را به حال خود رها میکند و بی توجه به نیاز کودک به تعویض به موقع و تمییز شدن به کارش میپردازد، عامل اصلی این مشکل میشد. علاوه برآن برخی نوزادان نسبت به جنس و کیفیت پوشک مصرفی حساسیت خاصی نشان میدهند و خارش و قرمزی محل دفع و اار شان مواجه میشوند.

رعایت بهداشت و پاکیزگی نیازی است که تمامی سنین برای فرد لازم میگردد و نادیده گرفتن آن مورد خوشایند هیچ کس نیست اما تفاوت یک بزرگسال نوزاد توان به زن آوردن خواسته هایش و خود مراقبتی میشد. نوزادی که تنها سلاحش برای بر قراری رابطه والدین و اطرافیان گریه و خنده است این شرایط ناپسند جهت متوجه کردن مراقبینش چاره ای جز سر دادن گریه و نالیدن ندارد. از طرفی پوشک کردن طولانی مدت برای نوزاد خوشایند نمیشد. احساس گرفتگی و ناراحتی عجیبی به او دست میدهد که دوست دارد لحظه ای ولو خیلی کوه آن را از خود دور نماید غیر این صورت بد اخلاقی به این رفر ما واکنش نشان میدهد.

 • دندان آوردن:

یکی از زییی های کودکی و عین حال دناک برای نوزاد حال رشد، تجربه رویش دندان هاست که خارش و قرمزی لثه ها، مشکل کنترل بزاق دهان، مشکل بلع و فرو بردن غذا مشخص میشود.

 • جه حرارت:

نوسان دمای بدن و سردی و گرما حد افراطی از جمله دلیل بی قراری و گریه کردن نوزاد میشد.

 • سر و صدا:

هر فردی برای رفع نیاز به خواب و استراحت ترجیح میدهد محیطی آرام و ساکت به دور از جنجال و هیاهوی روزانه به خواب رود. مسفانه خانواده هایی که به این نیاز نوزاد توجهی نمیشود همیشه مشکل نا آرامی فرزند شان مواجه هستند و جالب تر آن که به اشته آن را به گرسنگی ربط میدهند و وقتی مقاومت کودک شان برای پسن گرفتن و شیرخوردن مواجه میشوند دچار استرس و کلافگی میشوند که همین روحیه نا ملایم ما، شدت مشکل کودک را چند برابر مینماید.

 • کسالت:

ست است که نوزادی دوره ای است که فرد خیلی قا به تشخیص تقاوت ها محیط نیست اما دیدن یک نقطه ثابت و به یک نحو آرام شدن، برای هرکسی کسل کننده و بی هیجان میشد. بنابراین صورت مشاهده بی قراری نوزاد ن میتوانید آن محیط یکنواخت و تکراری جست و جو نمایید.

 • گوش د:

از شایع ترین عوامل بروز گریه ونا آرامی نوزادی میتوان به بیماری گوش د اشاره داشت. زمانی که تمام تلاش های شما برای آرام کردن نوزاد بی نتیجه میماند و او کماکان گریه و فریاد واکنش نشان میدهد میتوانید به د ناحیه گوش او مشکوک شوید.

 • قولنج:

د سر ساز ترین مشکلی که نوزاد را مبتلا میکند و او را وادار به سر زدن گریه میکند د ناشی از قولنج و عدم تخلیه هوا و مشکل نفخ میشد.

 • مشکلات روحی ما:

این موضوع مسفانه برای خیلی ازوالدین قابل قبول نیست که دلیل بی قراری و حال بد نوزاد شان به مشکلات روانی، استرس، غم واندوه آن ها طی روز بر میگردد.

 • آروغ زدن:

هر ر مصرف شیر مقداری هوا وارد معده و شکم نوزاد میشود که صورت تخلیه نشدن دی ناحیه شکم به وجود میآورد که برای کودک خوشایند نیست و منجربه گریه کردن او میشود.

 

 راه های آرام کردن کودک

راه هایآرام کردن کودک شامل روش هایی برای تسکین د و بی قراری نوزاد گریان و نا آرام میشد. بسته به این که مشکل بی قراری نوزاد از چه نوعی شد، راه های آرام کردن کودک نیز متفاوت میگردد. این بخش سعی کرده ایم مقابل هر دلیل راه حل آن را قرار دهیم.

 • آروغ زدن:

بهترین روش هوا گیری و نفخ کودک، ایسده نگه داشتن او آغوش است طوری که سرش روی شانه شما قرار گیرد و خیلی آهسته بر پشت نوزاد بزنید.

 • گرسنگی:

توجه به رشد سریع نوزاد، توجه به وعده های غذایی به موقع لازم میگردد. به تنوع غذایی و ارائه مزه های متنوعی از ترش وشیرین، بر احساس شادی نوزاد ن بیفزائید.

 • زمان خواب و بیداری:

یک نوزاد اکثر شنه روز را خواب به سر میبرد ولی توجه به میزان فعالیتی که طی یک روز داشته است ممکن است این زمان به هم خورده شد. بهتر است این روش به تنظیم خواب و بیداری او میزان تحرکاتش توجه نمایید.

 • کسالت:

ایجاد محیطی از محرکات متنوع و گوناگون و دل پذیر برای سن نوزاد.

 • مشکلات روانی ما:

بهترین راه حل اختصاص دادن زمانی برای استراحت و تجدید قوا به خود ن است. به همین منظور میتوانید از کمک های اطرافیان مثل همسر، ما، یا سایر افراد مطمئن و دلسوز جهت نگهداری فرزند ن بهره بگیرید.

 • قولنج:

یک راهکار اساسی برای رفع قولنج و سفتی شکم، نوع بغل کردن نوزاد است. کودک را به این صورت بغل کنید که سرش روی قسمت داخلی آرنج و پاهایش روی دست شما قرارگیرد.

 • دندان آوردن:

برای رفع د ناشی از رویش دندان ها میتوانید استفاده از حوله های سرد و تمییز، یا مسواک های انگشتی که زار موجود است به تمییزی لثه ها بپردازید. از دارو های تجویزی پزشک معالج و استفاده از دارو های گیاهی چون عصاره میخک و بونه میتوانید استفاده نمائید.

 • تعویض پوشک:

گریه نوزاد میتواند به مکان نا مناسب تعویض(مثل میز مرتفع تعویض)، سرمای ناشی از دستمالی که زیرش پهن میشود، مارک پوشک برگردد. بهتر است عوض کردن جنس پوشک مصرفی، و استفاده آز آب ولرم جهت شست و شوی مکان دفع و پشت نوزاد این مشکل را خوبی حل نمائید.

 • گوش د:

استفاده از روغن زیتون و چکاندن چند قطره گوش و استفاده از حوله گرم جلوی گوش نوزاد پیشنهاد میشود.

 

روش آرام کردن کودک بی قرار

روش آرام کردن کودک بی قرار علاوه بر موارد مهمی که بخش لا بیان شد این قسمت نیز به سایر روش آرام کردن کودک بی قرار پرداخته شده است:

 • استفاده از موسیقی و صدا های آرام بخش
 • شیرخشک های مناسب
 • ماساژ و مالیدن شکم به صورت دورانی و آرام
 • گهواره و آغوش گیر های آماده
 • پیاده روی و راه رفتن آرام
 • لالایی و آواز خواندن ملایم هنگام خواب
 • ورزش و انجام حرکات نرمشی ساده بدن نوزاد
 • زی کردن و سرگرم نمودن او
 • مجهز کردن اق خواب به انواع آویز های متنوع و رنگارنگ
 • استفاده از توپ های سوئیسی و خواندن کودک روی آن و غلندن آرام آن

بیشتر بخوانید: مشاوره زناشویی چه موقع ضروری است؟


 

 آرام کردن کودک گرسنه

آرام کردن کودک گرسنه به رسیدگی به موقع تغذیه نوزاد بر میگردد و شامل: رعایت ثت زمانی ارائه غذا، قرار گرفتن مکان آرام و بی سر و صدا، نحوه صحیح بغل گرفتن هنگام دادن شیر به او، استفاده از مارک های مناسب شیر خشک، تنوع غذایی و قرار دادن انواع مزه های گوناگون رژیم غذایی نوزاد میشد به این ترتیب به بهترین روش میتوان آرام کردن کودک گرسنه تلاش نمود.


بیشتر بخوانید: مرکز مشاوره کودک تلفنی


آرام کردن گریه نوزاد

آرام کردن گریه نوزاد گله و شکایتی است که وجود تمام روش های فوق کماکان برای برخی والدین وجود دارد. این صورت ید گفت زمانی که دلیل گریه و بی بی کودک هیچ یک از روش های فوق یافت نشد تشخیص ما، “گریه به خاطر گریه” است یعنی کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. تنها پیشنهاد ما این مواقع این است که چند دقیقه کودک را گهواره اش و اق تنها بگذارید و خودن را به شنیدن موزیکی ملایم و خوردن یک چای یا قهوه دبش دعوت نمائید. بعد از تجدید قوا و برگشت به اق متوجه میشوید او نیز آرام گرفته و به خواب رفته است اما اگر کماکان بی قراری مینماید او را به آرامی بغل نمایید و اطراف خانه راه بروید به خواب رود و به آرام کردن گریه نوزاد دست یابید.


بیشتر بخوانید: مشاوره خانواده تلفنی


 

سوالات متداول

 نقش ما بی قراری نوزاد چیست؟

 بی توجهی و نادیده گرفتن نیاز های کودک به ویژه تغذیه و عدم ارضای به موقع آن ها از جانب ما بروز بی بی نوزاد ثیر دارد.

 مان مفید برای تسکین د گوش نوزاد چیست؟

 استفاده از روغن زیتون و پارچه نرم و گرم و بغل کردن نوزاد رو ش های مناسبی برای تسکین د گوش میشد.

 نوزادی شامل چه مقطعی از رشد کودک است؟

 از زمان تولد روز چهلم بعد از تولد را دوره نوزادی مینامند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز

هدف مرکز مشاوره و روانشناسی آویژه از ارائه اطلاعات لازم زمینه مشکلات روانی، افزایش آگاهی شماست توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

این راس مرکز  خدمات متنوعی را زمینه مشاوره کودک به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع:۱۰ Ways to Teach Kids to Calm Down 

زینب رضائی—– روانشناس لینی.

 

۱۰ راهکار آرام کردن کودک آشنا شوید

از

09353000102

    

 

منبع:لینک منبع
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.